1 2 3 4

Nebo nad Tatrami (1995)

Prvé predstavenie mesta Kežmarok „na objednávku“, prvá historická hra...

Literárny podklad tvorili historické texty a povesti Nory Baráthovej o Beate Laskej, veľkolepú kulisu tvoril Kežmarský hrad. Na jeho nádvorí videlo predstavenie viac ako 1000 divákov, čo prekvapilo aj samotných organizátorov. Tento projekt bol veľkoryso koncipovaný pre veľký priestor, pričom sa ako „javisko“ využíval nielen priestor nádvoria, ale aj ochodze, okná veže, či schodisko hradu. Historické kostýmy, tak trochu depresívna, ale sugestívna hudba, otvorený oheň a samotná atmosféra nočného hradu, boli zážitkom nielen pre divákov, ale aj pre samotných účinkujúcich.


Námetom hry bol historický príbeh Alberta Laskeho a Beaty Ostrogskej. Beata, pôvodom Poľka, bola vdova po ruskom kniežati. Hoci bola od Alberta o 20 rokov staršia, oženil sa s ňou. S najväčšou pravdepodobnosťou kvôli majetku. Manželstvo nebolo šťastné a Albert hľadal zámienku, ako by sa zbavil nepohodlnej manželky. Vhod mu prišla celkom banálna udalosť: Beate učarovali Vysoké Tatry. Keďže Albert Lasky bol neustále zaneprázdnený, vybrala sa Beata na výlet do Tatier v sprievode kežmarských mešťanov. Albert Lasky, odvolávajúc sa na dobové mravy, obvinil svoju ženu z nevery. A hoci sa Beata Laska stala prvou oficiálne známou ženou-turistkou vo Vysokých Tatrách, doplatila na to životom: Albert Lasky ju nechal zamurovať do hradnej hladomorne, kde prežila 7 rokov. Písal sa rok 1565. Keď ju neskôr vyslobodili, bola už šialená a čoskoro zomrela.

 

Spoza opony

„Treba nám ešte 20 litrov nafty. Kúpte pivo a choďte s vedierkom za vojakmi, čo razkladali lešenie a javisko!“


Desať postáv s kosami v oknách hradu pôsobí poeticky. Ale viete si predstaviť, ako vyzeralo desať dievčat s kosami v autobuse MHD?

 

 Fotografie, zachovali sa nám len tieto

Fotografia zo sprievodu mestom. Fotografia z nočného predstavenia


 
exTEATRO - občianske združenie
Kruhová 117
059 71 Ľubica

IČO: 37946366 DIČ: 2021962481
SK39 0200 0000 0019 7533 2659