1 2 3 4

Krvavé dejiny IV. - Vdova (2006)

Hra Vdova bola voľnou autorskou interpretáciou historického príbehu. Rozpráva ho fiktívna postava Milice, ktorá prišla na hrad Alberta Laského ako jedna zo služobníctva. Intrigami a panovačnou povahou získala na hrade vyššie postavenie, ktoré patrične využíva. Okrem toho nie je škaredá a tak je Albertovou tajnou milenkou, čo v príhodnej chvíli využije vo svoj prospech. Príbeh sa začína vo chvíli, keď sa potvrdí správa, že Albert Lasky sa rozhodol oženiť s Beatou Ostrogskou, vdovou po poľskom kniežati. Beata podľa oficiálnych prameňov pochádza z kráľovského rodu Jagelonski a je pravdepodobné, že Beata je nemanželská dcéra poľského kráľa. To využije Milica, aby rozvinula siete svojich intríg. Podarí sa jej obviniť Beatu z nevery a urobí všetko preto, aby Beatu odsúdili. Napriek tomu, že sa jej to podarí, nedosiahne to, po čom túži a čo jej hrdosť nedovolí nikdy priznať: lásku muža Alberta Laského.

Námetom hry bol historický príbeh Alberta Laskeho a Beaty Ostrogskej, ktorý sme spracovali už niekoľkokrát či už v prvej hre Nebo nad Tatrami (1995) alebo aj v pouličných divadlách či Tajomných dejinách (2003).

Už štvrtý raz sme sa predstavili so zaujímavým divadlom, ktoré sa hralo priamo v expozíciách Predstavenie dopĺňala autorská hudba, ktorú pre toto predstavenie zložil operný režisér Tomáš Surý. Hudbu hrali hudobníci naživo - dve flautistky, klaviristka a violončelista. V predstavení sme sa prezentovali aj krátkym 6 minútovým filmom, ktorý sa premietal v hradnej hladomorni.

exTEATRO - občianske združenie
Kruhová 117
059 71 Ľubica

IČO: 37946366 DIČ: 2021962481
SK39 0200 0000 0019 7533 2659