1 2 3 4

Krvavé dejiny XIII. - Aj zradcom sa odpúšťa (2015)

Obsah:


 

AJ ZRADCOM SA ODPÚŠŤA
nočné predstavenie v Kežmarskom hrade na motívy rovnomenného románu Nory Baráthovej

Dosť, dosť už slov... to asi osud prísny
tvár svoju odo mňa preč odvrátil.
A bohov hnev, čo rozblčal sa prudko
snáď obeť potreboval, obete...
Šťastie som chcel, on častoval ma smútkom
a krutou povíchricou po lete.

(Alfred de Musset, Noci)

Tri mená z kežmarskej histórie pripomínajú v meste ulice Krayova, Toporczerova, Lányiho. Historickú udalosť popravy troch mešťanov zo začiatku 18. storočia pripomína názov Krvavé pole, ktorý sa v Kežmarku používa dodnes. Proticisárske povstania Františka Rákocziho poznajú viacerí z učebníc slovenského dejepisu. Ale čo vieme o žene Jakuba Kraya Márii? A čo vieme o Martinovi Dévayovi, ktorý sa stal kežmarským richtárom po smrti Jakuba Kraya? Čo bolo medzi ním a Máriou Krayovou? Množstvo otázok – ako to už v dejinách býva – a namiesto odpovedí často len ďalšie otázky. Aj zradcom sa odpúšťa je zaujímavý historický román Nory Baráthovej (odporúčame!), ktorý hľadá odpovede, ale prináša aj stále nové otázky a inšpirácie.

Krvavé dejiny počas festivalu EĽRO v Kežmarku budú tento rok voľne inšpirované práve príbehom Martina Dévaya a vdovou po Jakubovi Krayovi Máriou. Na pozadí historických udalostí začiatku 18. storočia sa rozohráva príbeh lásky – Martin Dévay Máriu kedysi miloval, ale vybrala si druhého. Toho však popravili. A tak pokračovaniu dávneho príbehu nič nebráni.

Príďte si vychutnať jeden z menej známych, zato veľmi pôsobivých príbehov kežmarskej histórie priamo do expozície hradu. Do priestorov, ktoré majú genius loci. Vo večernom čase, keď tma odhaľuje to, čo je cez deň ukryté, nevypovedané, zakázané. Staňte sa súčasťou príbehu lásky. Možno si pripomeniete tú svoju, ktorú ste kedysi prežili, alebo na ktorú ste nezabudli, aj keď sa nikdy nenaplnila. Tma letného podtatranského večera, tmavý hrad, historické interiéry, dobové kostýmy, hudba umocňujúca čaro okamihu. To na jeden večer stačí, nie?

Prozaické detaily: Do hradu sa vstupuje v maximálne 50 členných skupinách od 20:00 každých 15 minút. Je vhodné zakúpiť si vstupenky v predpredaji, keď je možné vybrať si čas. Predstavenie sa hrá do neskorých večerných (skorých ranných) hodín – hrad žije celú noc. Tým, ktorí sú z Kežmarku a okolia odporúčame prísť na predstavenie vo štvrtok 9. júla – vyhnete sa čakaniu v dlhom rade a vypredaným termínom počas festivalu EĽRO. Prosíme, aby ste rešpektovali vekové obmedzenie – predstavenie je určené dospelým divákom, je nevhodné pre deti a mládež do 15 rokov a to ani v sprievode rodičov.

Tešia sa na Vás pracovníci Múzea v Kežmarku a herci divadla exTEATRO z Ľubice.


 

Plagát - Krvavé dejiny 2015 - Aj zradcom sa odpúšťa

Krvavé dejiny XIII. - Aj zradcom sa odpúšťa

nočné predstavenie v Kežmarskom hrade na motívy rovnomenného románu Nory Baráthovej

Krvavé dejiny počas festivalu EĽRO v Kežmarku budú tento rok voľne inšpirované práve príbehom Martina Dévaya a vdovou po Jakubovi Krayovi Máriou. Na pozadí historických udalostí začiatku 18. storočia sa rozohráva príbeh lásky – Martin Dévay Máriu kedysi miloval, ale vybrala si druhého. Toho však popravili. A tak pokračovaniu dávneho príbehu nič nebráni.

Príďte si vychutnať jeden z menej známych, zato veľmi pôsobivých príbehov kežmarskej histórie priamo do expozície hradu. Do priestorov, ktoré majú genius loci. Vo večernom čase, keď tma odhaľuje to, čo je cez deň ukryté, nevypovedané, zakázané. Staňte sa súčasťou príbehu lásky. Možno si pripomeniete tú svoju, ktorú ste kedysi prežili, alebo na ktorú ste nezabudli, aj keď sa nikdy nenaplnila. Tma letného podtatranského večera, tmavý hrad, historické interiéry, dobové kostýmy, hudba umocňujúca čaro okamihu. To na jeden večer stačí, nie?

KEDY:

  • 9. júla (štvrtok)
  • 10. júla (piatok)
  • 11. júla (sobota)

AKO: Do hradu sa vstupuje približne v 50 členných skupinách každých 15 minút. Divadelné predstavenie trvá 80 minút – prejdete celým hradom.

VSTUPNÉ: 

  • vo štvrtok 5,00 €
  • v predpredaji 5,00 €
  • na mieste 6,00 €

Video reportáž Kežmarskej televízie


 

Foto: Drahomír Thomay (Drakomir) 

Krvavé dejiny XIII. - Aj zradcom sa odpúšťa

exTEATRO - občianske združenie
Kruhová 117
059 71 Ľubica

IČO: 37946366 DIČ: 2021962481
SK39 0200 0000 0019 7533 2659