1 2 3 4

Krvavé dejiny V. - Requiem (2007)

Námetom hry bola povesť o Čiernej pani Kežmarského hradu. Mala ňou byť hradná kľučiarka, ktorá opatrovala kľúče od hradu počas neprítomnosti hradného pána. Tým bol v tom čase Imrich Tekely. Po prehratej bitke s cisárskymi vojskami musel utiecť do Turecka. Ešte predtým sa zastavil v Kežmarku, aby z hradu odniesol rodinné klenoty. Stará kľučiarka to vytušila a skôr, ako sa objavil, odniesla všetko bohatstvo z rodinnej klenotnice a ukryla ho na neznámom mieste. Keď pricválal Imrich Tekely, nenašiel nič. V hneve preklial kľučiarku, aby ani po smrti nenašla pokoj. Podľa „overených pozorovaní“ sa kľučiarka zjavuje na ochozi hradu a v noci hrkoce kľúčami.

Hra bola voľnou autorskou interpretáciou povesti. Spomínané historické fakty tvorili len pozadie príbehu vraždy mladej Kežmarčanky Zuzanky. Niekto ju prebodol nožom, jej telo zakopal v záhrade. Na hrade sa začnú diať čudné veci, v miestnostiach sa ozývajú čudné hlasy, počuť ženský spev... A do toho sa má vrátiť hradný pán...

Interiéry hradu boli doplnené divadelnou scénografiou, výpravu dopĺňali efektné divadelné kostýmy, parochne a extravagantné líčenie, i audiovizuálne efekty.

Kežmarský hrad sa počas troch dní Európskeho ľudového remesla stal druhým domovom pre 22 mladých hercov, ktorí tu spolu s divákmi prežili tri noci.

exTEATRO - občianske združenie
Kruhová 117
059 71 Ľubica

IČO: 37946366 DIČ: 2021962481
SK39 0200 0000 0019 7533 2659